Homme ei loe... loeb tänane!

Alustasin juba vana-aasta viimastel päevadel ühe hästi armsa raamatu täitmist.Kaisi Kase raamat/töövihik " Minu väga hea aasta!" lükkas sisse kohe suure hoo, millega alanud aastasse kihutasin. Mitu päeva mõtisklesin ja kirjutasin oma aasta plaanidest. Peab tunnistama, et selline kirjapanemine mõjub tõesti hästi ja innustavalt. Vähemalt on alanud aasta lõpus huvitav kõik jälle üle lugeda. :-)

Just hiljaaegu tuli minu postkasti uusaasta tervitus: “Pane hästi tähele seda päeva, sest see päev ongi elu. Minevik on vaid mälestus ja tulevik on vaid visioon. Aga iga hästi elatud tänane päev teeb igast eilsest mälestuse täis rõõmu ja igast homsest visiooni täis lootust”. (Sanskriti pühakirjast)

See ongi vist lühikokkuvõte, kuidas proovin sel aastal oma elu elada!

Eile õhtul voodis pikutades mõtlesin sellele, kui tähtis on minu elus teatud sorti lihtsus ja tühjus. Võib-olla imelik sõnadevalik, ELU puhul, mida igaüks püüab nii kirevaks ja seikluslikuks elada, kui vähegi suudab!? Aga see lihtsus/tühjus on ehk antud kontekstis teise tähendusega. Minu jaoks ei seisne lihtsus loobumises või millestki puudust tundmises vaid just ELU jaoks ruumi tegemises.

Kui ma mõtlen ruumi tähendusele oma elus, siis pean selle all silmas oma suhet lihtsusega. Mida vähem, seda parem. Siis on ruumi elu korrektuuridele. Olen tähele pannud, et kui püüan kiiresti elu täita ainuüksi selle täitmise pärast, siis kuhjub kokku kõikvõimalikku pahna, mida muus kontekstis pole võimalik enam mingit pidi kasutada. Mingil hetkel tekibki tahtmine kõik minema visata ja tühjalt lehelt alustada. See soov tekib aga vist alles siis, kui taluvuspiir saab ületatud. Ehk elatud on mõnda aega juba suure rahutuse all... TAHAKS MIDAGI... muuta, midagi uut...

Tühjus jätab ruumi inspiratsiooniks ja arenguks. Kuidagi paremini pääseb päike minuni. Kuidagi lihtsamalt tekib soov lihtsalt tugitoolis istuda ja õues jändavat tormi vaadata. Sellest leida jumal-teab-mida ja ammutada inspiratsiooni. Kergem on isegi poes märgata värskeid lõikelilli ja need koju vaasi tuua. Iseendale.

Suvel pani mind ennastki muigama, kui avastasin, et sätin iga kuu mitu korda spetsiaalse poolepäevase jalutuskäigu oma päevaplaani puhtalt sellepärast, et turumuttidelt lilli osta. See võimalus tekkis teatud mõttes tühjuse olemasolust. Elus valitsevast lihtsusest. Pisiasjadest, millest rõõmu kasvatada.

Just selles kontekstis teemat püstitades, hakkasin enda jaoks otsima märksõnu, mis oluliselt mind puudutavad. Et ma ei unustaks neid tähtsaid punkte alanud uus-aasta keerises.

1. Julge olla erinev, sest ainult siis saad enda suhtes ausaks jääda. Vali oma rada ja just selline nagu sa õigeks pead. Teiste jälgedes käimine on lihtne, kuid ei täida alati eesmärki nii nagu sooviksid. 2. Ole tänulik muutustele, sest kui elus poleks üles- ja allaminekuid, siis oleks igav elada. Kui elu sinu vastu ebaõiglane tundub, siis õpi sellest võimalikult palju ja aja end uuesti targema ning tugevamana püsti! Ära kunagi karda muutust, sest see võib olla just see, mida edasiminekuks vajad. 3. Võta omaks tehtud vead. Vigade tegemine on inimlik ja annab võimaluse õppida. Ainus võimalus, kuidas me vigadest õpime , on aga see kui need omaks võtame. 4. Ole tänulik selle eest, mis sul juba on, enne kui hakkad juurde nõudma. Alati on keegi veel halvemas seisus kui sina! Tänamatu on viriseda ja vinguda. 5. Hoolitse oma keha eest. See on ainuke, mis on sulle terveks eluks antud. Sealjuures ära aga unusta, et sama tähtis on ka sinu hing. Sinu keha ei defineeri kunagi sinu hinge! 6. Sa ei tohi end määratleda selle järgi mis sul on! Loeb see, mida sa sellega teed mis sul on! 7. Ole lojaalne. Armastuses, sõpruses, peresuhetes. 8. Naera rohkem. Ja naerata ka võõrastele! :-) 9. Sõnadel on uskumatult suur võim. Vali neid hoolikalt! 10. Pole kunagi liiga hilja õppida midagi uut! Sind saavad piirata vaid sinu enda valikud,hirmud. 11. Sa võid omada arvamust, kuid ole avatud uutele mõtetele ja ära muutu kitsarinnaliseks, egotsentriliseks kõiketeadjaks. 12. Hinda end positiivsemalt, kuid aktsepteeri ka kriitikat! Õpi vastu võtma kiitust ja õppima kriitikast. See aitab sind paremaks saada. Aga ära unusta, et kriitikal ja solvangul on vahe sees! 13. Käi rohkem väljas. Film, etendus, kontsert, näitus, kohtumine tuttavaga võib anda ootamatult palju. 14. Kõige väärtuslikum asi, mida oma lastele anda on sinu enda aeg! Jaga seda koos nendega võimalikult palju ja hästi! 15. Võta endale tihedamini väike puhkus. Tee midagi sellist, mida oled alati tahtnud teha. Üksinda. 16. Planeeri paremini oma kodust raamatupidamist!!!17. Kirjuta midagi oma päevikusse IGA PÄEV! Kirjuta lahti kõik sasipuntrad, mis su hinge vaevavad. Isegi, kui sa vastust ei leia, hakkab kergem! 18. Sa pole kunagi enam nii noor, kui sa oled just praegu! Ära karda elada!Kohane! Muutu! Õpi! Kasva! Arene! Naudi!

Üks minu selle aasta lubadustest on kirjutada rohkem. Tegelikult on see ju üks väga mõnus tegevus minu jaoks, aga kuidagi kipub aeg käest nii libisema, et mitte ei suuda end selles osas kokku võtta. Aga nüüd... aasta on uus ja alustan oma lubaduse pidamist kohe nüüd! :-) Teen sügava kummarduse tänutundest kõigile neile, kes leiavad aega lugeda minu tekste ja mõtteid vahetada.

Head uut aastat! :-)

Pilt: izakzenou.com