Avatud kodukontor

 
 

Tegelikult ma olen kunagi varem ka kirjutanud kodukontoritest ja sellest kuidas ma enda kirjutuslaua taga villastes sokkides sahistan, aga nüüd ma võtaks luubi alla pisut veidi teistsuguse lähenemise. 

Ma ei saa midagi parata, et viimase paari aasta jooksul minu sisemine vajadus avatuse, selguse ja teatud mõttes minimalismi järele üha kasvab. Seda on kindlasti tunda ka minu enda kodus. Jälle rändavad mingid kapikesed ja muu "nidri-nadri" keldrisse oma aega ootama.

Peale hiljutist kolimist on mul küll kõvasti ruumi rohkem, aga ikkagi hoian ruumi lagedana ja komplekteerin oma asju eriti suure hoolega. (Pikka maa on veel ausalt öeldes minna.)

Kodukontor ei eelda alati täiesti omaette ruumi. Hea, kui on ka lihtsalt nurgatagune osa ruumist, aga vot siin on mõtted, kuidas seda suisa elutuppa või magamistuppa integreerida. Ja muidugi rõhutan siinkohal, et eks iga töö iseloom on isesugune ja töötingimuste nõuded erinevad. Siin lihtsalt mõningad ideed,  mis mind ennast inspireerivad.

Allikas: keijserenco.nl

Allikas: keijserenco.nl

Allikas: Home Designing; keijserenco.nl

Allikas: Home Designing; keijserenco.nl

Üks nutikas viis on muuta kirjutuslaud  nö üheks tervikusk kõrgemal asetsevate riiulitega. Kõige lihtsam on seda lahendust kasutada seina niššis , kus saab nii riiulid kui ka kirjutuslaua kinnitada tagant kui ka külgedelt. Sellisel juhul ei pea nuputama välja mööbli kandekonstruktsiooni,  jalgu või muid lahendusi. Tulemus jääb puhas ja minimalistlik. 

Allikas: wooninspiratie.nu

Allikas: wooninspiratie.nu

Ülimisi riiuleid saab raamatute, kaustade või muude vahvate sisustusaksessuaaridega ilmestada. Siinkohal ei tasu lähtuda ainult praktilistest kaalutlustest. Esemeteks riiulitel võivad olla raamitud fotod, toataim vahvas potis, vaasid või dekoratiivsed karbid, kuhu on hea vajalikud kontoritarbed silma alt peita. Ole loominguline! 

Allikas: Home Designing

Allikas: Home Designing

Allikas: Artikkel Leibal.com

Allikas: Artikkel Leibal.com

Allikas: Metricon

Allikas: Metricon

Allikas: fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net

Allikas: fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net

Aktsendi andmiseks ruumis, võib viimistleda nö kirjutuslaua ala  eraldi värvi või materjaliga. Olgu see siis krohv, tapeet, värv või  spoonplaat, kombineerides värve ja materjale ning sidudes neid ülejäänud ruumikujundusega, on tulemus mõnusealt mitmekesine, kuid siiski mitte üldse kirju. 

Allikas: guillermoalvarez.tumblr.com

Allikas: guillermoalvarez.tumblr.com

See on üsna tüüpiline, et elutuppa või magamistuppa jääb ikka selline nurk, kuhu nagu midagi tarka panna ei oska peale raamaturiiuli või kapi. Tegelikult saab selle nurga aga täita vägagi otstarbekalt. 

Allikas: hotel-interior-design-565.blogspot.com

Allikas: hotel-interior-design-565.blogspot.com

Aknaluad töökohana, Allikas: Pinterest

Aknaluad töökohana, Allikas: Pinterest

Allikas: maddesigninterest.blogspot.co.uk

Allikas: maddesigninterest.blogspot.co.uk

Kodukontori võib aga ka sootuks silma alt peita. Täitsa silma alt ära. Hea nädalavahetusel uks enda järel sulgeda. :-) See on hea lahendus, kui on vaja kusagile mahutada printer ja muud tööks vajalikud atribuudid.

Allikas: homestolove.co.nz

Allikas: homestolove.co.nz

Allikas: Pinterest

Allikas: Pinterest

Allikas: artikkel www.archdaily.com

Allikas: artikkel www.archdaily.com

Allikas:  Intagram  

Allikas: Intagram 

Hea lahendust ruumi pooltamiseks näiteks lastetoas ; Allikas: Pinterest

Hea lahendust ruumi pooltamiseks näiteks lastetoas ; Allikas: Pinterest

Kirjutuslaua paiknemine on alati suureks küsimärgiks väikestes ruumides. Näiteks lastetubades. On keeruline määratleda, kas tegemist on siis magamistoa, mängutoa või õppimisalaga. Nii ühte teist kui kolmandat. Hoiab tohutult ruumi kokku, kui integreerida mööbel kohe alguses nii, et üks asi sulab teise sisse. Nõnda muutub üldilme vähem hektiliseks ja vähem silmale koormavaks ning vaba ruumi tekib olulisel määral juurde. 

Kohe alguses saab arvestada panipaikadega mis on ülimalt oluline!

Allikas: www.ombiaombia.wordpress.com

Allikas: www.ombiaombia.wordpress.com

Nii et üks mõnus, organiseeritud ja korras tööpesa, loob kindlasti parema tunde, et sinna taha istet võtta! :)

 

Bali

 

Selle aasta varakevade reisisihtkoht oli Bali.

Miski kummastas selle koha peale mõeldes. Aga samas tekitas ka pelgust, sest see viimasel ajal tundub olevat nagu moekas sihtkoht. Selle mõtte peale ma muidugi parema meelga liiguks just vastassuunas. Aga ometi sai see reis ette võetud.

Balil just kui õhk väreleks ja .... laulaks. Mingi sõnulseletamatu palve on sinu kohal. Minu elamus oli seal erakordne. Ma õppisin uskuma. Ja sain tunda, mida tähendab olla avatud, lasta minna, hoida ennast ja tajuda , et kõige tähtsam ongi see seletamatu "nupp" sinu sees, mis käivitab südame, mis annab stiimuli ärkamiseks, liikumiseks, armastamiseks, pettumisteks, andestamiseks, kuulamiseks hukkamõistuta.

SUmberkima Hill

Mina õppisin kuulama lõpuks südamega.

Ujudes soojas vees läbi sina, oli minu suul palve ja südames kergus. Kirjeldamatu uute hetkede ja tunnete tajumine. See äratas mind....võis siis just vastupidi, suigutas unne, aga õpetas vetel kõndima.

Horisont, mis mind päikesetõusuga igal hommikul piiras, andis pikaks, kuumaks ja uniseks päevaks loa. Päevad olid täis ujumist, lugemist, vestluseid ning aeg-ajalt silmade sulgemist. Sulgemist just sellepärast, et saabus rahu. Rahu tõi kergendusest pisarad.

Vot selline huvitav kogemus. 

Muidugi ei puudunud kõige selle juures imemaitsev Bali köök, massaaž, kunst ning päikesetervitused.

 

Saare põhjapoolses tipus on pisike koht nimega Sumberkima Hill

Minu kompromiss Balile minekus seisnes selles, et ma ei lähe kõige turistrikkamasse kohta. Just vastupidi . Ehk õnnestub leida avastamata maa. Koht, kus pole iga kolmas eestlane veel käinud ja hordides kaabudega higiseid turiste ei piira mu ukseesist.

Leidsin!

Saare põhjapoolses tipus on pisike koht nimega Sumberkima Hill. Imeline peidetud aare. Vaatega mägedele, orgudele, päikese tõusudele ja loojangutele. Vapustavalt hea pisikese restoraniga, mis lubas olla oma kodu lähedal ning nautida rikkalikku hommiku- või õhtusööki vaid paarikümne sammu kaugusel. Restorani vaade oli selline idüll, et seda tulid vaatama isegi eksinud rändurid.

Kõige vahvam oli selle juures aga muidugi majutus. Olles eriti huvitunud just sisekujundusest, siis leidsin, et nõnda erineva stiiliga villad ühe mäeahelikul on eriti vahva kombinatsioon tulemaks vastu erinevatele külastajate soovidele.

Sumberkima Hill
Sumberkima Hill
                                         Sisehoovi avatud vannituba

                                         Sisehoovi avatud vannituba

Sumberkima Hill

Mina ise olin imearmsas ühe magamistoa, elutoa ja avatud sisehoovis oleva vannitoaga majakeses. Kõrval veidi allapoole astudes oli moodne betoonvilla, mis kummalisel kombel sulandus nii äraütlemata hästi eksterjööri. Betoonist villade arhitektiks on Indoneesi päritoluga mees, kes püüab just kombineerida modernset ja minimalistlikku arhitektuuri askeetliku sisustusega. Olin vaimustuses. Kohalik puit nimega ironwood on täiesti ebamaiselt kauni värvi- ja mustrivarjundiga. Selle kasutamine detailides lummas täielikult.

Sumberkima Hill
Sumberkima Hill
Tähelepanelik ja peen lähenemine igas ruumis , jättes siiski ruumi külalise isiklikule maitsele,  oli läbivaks jooneks kõikides villades.
                                                   Söögilaua tasapind

                                                   Söögilaua tasapind

Kohalik puit nimega ironwood on täiesti ebamaiselt kauni värvi- ja mustrivarjundiga
                              Betoontrepi astmed kaetud õhukese puitlauaga

                              Betoontrepi astmed kaetud õhukese puitlauaga

IMG_6205.JPG
IMG_6206.JPG

 

Teisel pool mäe küljel oli veidi rustikaalsem villa, mis oma olemuselt jättis ka küllaltki kerge mulje, kuid läbimõeldud detailide kasutamine peaks silmad ette tegema nii mõnelegi võõrastemaja omanikule.

Tähelepanelik ja peen lähenemine igas ruumis , jättes siiski ruumi külalise isiklikule maitsele,  oli läbivaks jooneks kõikides villades.

Selgus, et kogu selle kompleksi kujundajateks on Hollandi päritoluga abielupaar, kelle head kompositsioonitaju ja maitsekat materjalikasutust igas külalistemajas tunda oli. Äärmiselt külalislahked ja sõbralikud inimesed, kes tõepoolest oma külaliste eest hästi hoolt kannavad.

Mul oli õnne ka külastada nende enda elumaja , mida nad kasutavad seal viibides. Kahtlemata oli seal näha veelgi enam detaile ja julgemaid nüansse, mis tõestasid taas kord, et bali käsitöömeistrid ja kunstnikud on hoopis teisest puust kui see millega me siin Eestis harjunud oleme.

                                                    Avatud õueala

                                                    Avatud õueala

IMG_6207.JPG

Ma oleks Denpasari  või Ubudi turul vähemalt kolm nikerdustega uksepaneeli ja viis ülielusuurust maali oma kohvrisse toppinud, kui see vähegi oleks võimalik olnud.

Sumberkima oli minu puhkuse jaoks ideaalne koht. Kaugel kõigest. Ubudi, kuhu ühel päeval rändasin, kestis sõit neli tundi, kuid minu jaoks polnud see ületamatu takistus. Ilmselt oleks võibolla võinud veeta ühe öö Ubudis, et oleks olnud aega seal ka järgmisel päeval jalutada ning kaks pikka sõitu poleks jäänud ühele päevale.

Igatahes on kunstigaleriid, ehtepoed väärt külastamist.

                                                   Ubudi tänavatel

                                                   Ubudi tänavatel

meti kuumus ja müra, mis linnas valitses pani mind ka üpris ruttu oma Sumberkima mägede vahele tagasi igatsema.

Sumberkimas oli võimalik laenutada rolleri ja kümnekonna minuti jooksul jõuda alla randa, kus toimetasid sukeldumisõpetajad ja varustuse pakkujad.  Mina kui basseiniarmastaja ei tihanud merevette minna. Lained olid suured ja põhi kadus kiiresti. Ujusin vaikselt basseinis, mis ulatus oru kohale ja jälgisin, kuidas alt metsast kostus kohalike kellade helinat. Päike vajus ja metsade viir mägedes muutus aina tumedamaks. Pimeduse saabudes igal ööl oli taevas täis vaikivat äikest. Ainult tohutud sähvatused ookeani kohal.

DFDA7757-3906-46CE-8EF5-0A2BDDDB7E45.JPG

See andis märku, et on aeg sumedas soojuses õhtusöögiks....

 

                                                       Joogaklass

                                                 Massaaž vaatega

                                                 Massaaž vaatega

                                                    Hommikukohvi

                                                    Hommikukohvi

Rustikaalsem villa, mis oma olemuselt jättis ka küllalti kerge mulje, kuid detailid olid erakordselt läbimõeldud
Terrass

Terrass

IMG_6212.JPG
IMG_6213.JPG
IMG_6162.JPG
C23F95E5-2B7E-45E1-8A42-76355AC99AAA.JPG

Ma lähen sinna veel kunagi. Ma kindlasti lähen....

Pildid erakogust

 

Profinipid: kuidas valida vaipa?

Profinipid: kuidas valida vaipa?

Milline on vaipkatte funktsioon?

"Kuigi esialgu võib tunduda, et vaip lihtsalt täiendab interjööri ja muudab hubasemaks selle, siis tegelikult on veel päris mitu nüanssi, mille poolest vaip praktiline on," räägib Kalda.

*Soe jala all - kui tegemist on ruumidega, kus on külmad põrandad, siis vaip on asendamatu abimees.

*Heliisolatsioon - majades, kus vahelaed on hästi heli läbilaskvad, aitab vaipkate veidi samme summutada. Mürasummutamise efekt võib olla ka ruumides, mis on ülearu suured ja avarad ning kipuvad kajama.

Rohkem on tegelikult ka vähem

Nii kaua kui ma ennast mäletan, on mul olnud mingi paaniline vajadus asju korrastada, sorteerida ja ehk isegi kõige selle kõrval ka  likvideerida. Mulle on tundunud, et kui asju on liiga palju, siis nad hingavad õhu, mida mina hoopis hingama peaksin. Laiutavad ruumis, mida mina puhtamate ja lennukamate ideede mõtlemiseks vajaksin. Ühesõnaga asjad on ees! Ülearused asjad. See on lihtsalt olnud alati mingi, kiiks mis minuga kaasas käib. Asjad oleks nagu ju vajalikud inimesele. Mitmekülgsus on ju nagu ikka oodatud ellu, või mis!? Mul on olnud alati vajadus enda ümbrus täita võimalikult suure tühjuse ja lihtsusele, et saaksin lihtsalt olla ja oma elu mõtete, ideede, emotsioonide ja tunnetega täita, Sellest tulenevalt on ka kirjutamine minu üks meelistegevusi. Aga siin maakeral oleks asjad nagu siiski ütlemata vajalikud inimesele. Mitmekülgsus on ju nagu ikka oodatud igaühe ellu, või mis!? Rohkem teoreetilisi võimalusi endale kapist riideid valides ja riiulilt vaase valides ja ahjuvorme tagumisest köögikapis valides.... Mis sellest, et alati kasutad tegelikult ikka sama vana panni või ajad selga hommikul ikka ja jälle selle sama lihtsalõikelise ja mõnusalt pehme kampsuni. Aga kunagi tuleb aeg.....mõtlen.... No mitte pole tulnud. Ja enam ei viitsi seda oodata ka. Mugavus on kuidagi eriti kalliks muutunud ja muljetavaldamine läks minu jaoks moest.

Nüüd aga tunnen, et maailm on kuidagi minu suhtes selles osas sõbralikumaks muutunud, sest üha enam on juttu kõikjal minimalistliku elustiili poole liikumisest ja asjade omamishullusest loobumisest.

Ma pole isegi mitte veel poolel teel sinna, et omaksin vaid kümmet riideeset  ja kahte käekotti oma kapis, kuid tunnetan sellegi poolest , et miski minus hirmsasti kibeleb öelda - kõik, mida ma vajan on siinsamas. Ebavajalikust loobudes on tõepoolest mõtted puhtamad ja hing kergem.

Laias plaanis võib nimetada seda tõepoolest nimetada minimalismiks. Minimalistlik elustiil - ehk siis vähene vajalik, kuid hoolega valitud kraam. Orienteeritus õhulisusele, kergusele, läbipaistvusele kuid ometi kõige selle kõrval ka mugavusele ning hubasusele. Selgusele enese sees ja enda ümber.

Pole alust arvata, et sisekujunduses tähendab omada vähe, suurt tühjust ja igavust koduseinte vahel. Seda suurem on väljakutse ja tulemus silmapaistvam. Minu jaoks on enesestmõistagi olnud paras väljakutse jääda eelnevalt mainitud askeetlikkuses juurde, mis puudutab enda kodu. Nii erinevad värvid, stiilid, kombinatsioonid, kompositsioonid tunduvad ahvatlevad. Mingi laine tuleb taas, mood või trend, mis üritab mind pikali lükata oma tõdedega. Eks arenen samamoodi kui kõik muu ning loodetavasti läbi protsessi jõuan ikka üha lähemale oma südamele.

Siin aga mõningad punktid, mis ehk sind, armas lugeja aitab, kui soovid ka mõningaid ümberkorraldusi oma kodus teha just selle põhimõtte järgi.

Pane esmalt paika oma viimistlusmaterjalide värvipalett.

Üldjuhul minimalistlikus interjöörid eelistatakse seintel heledaid värvitoone. Samas pole see ka reegel, mida alati peaks rangelt järgima. Heledad toonid tekitavad lihtsalt avarama  ning puhtama tunde. Eelistatud värvitoonid on loodusvalgedtoonid, mida omakorda kombineerida pastelsete murtud hallide toonidega. Seinte ja põrandatoon ning materjal määrab suures osas ka ära, millised on materjalid ning värvid sisustuselementidel ja akanakatetel.Nii et juba alguses võiksid läbi mõelda, kas soovid üldpildist näha hiljem ka mõningaid kontraste või peaks kogu värvigammaga jääma samasse värvispektrisse,

Minimalistlik ei tähenda seda, et värve ei võiks kasutada.

Lähtu värvide kasutamisel lihtsalt põhimõttest, et esemete vorm ja tegumood võiks olla sel juhul võimalikult lihtne. Väldi liigseid nikerdusi ja suurejoonelist sõnavõttu mõne detaili puhul. Kõik peaks olema võimalikult lihtsa ja selge joonega. Värvilaiguna võib kasutada ka toas põrandavaipa.

Läbi kunstitaieste saad ruumi tuua fookuspunkti ja;või värvi.

Mustrid tekitavad alati ruumis teatud liikumise ja rahutu efekti. Minimalistlikus interjöörid pigem neid välditakse. Eesmärgiks on aju stimuleerimine võimalikult vähesel määral.

Riiulid, kapipealne ja muud tasapinnal ei pea olema äärest ääreni asju täis. Vali detailid hoolikalt. Ära tõstaks asju kusagile lihtsalt sellepärast et paremat kohta hetkel lihtsalt pole. Parem juba siis lao kasti ja pane keldrisse hoiule, kuniks jälle vaja võib minna.

Loo erinevate tekstuuride ja materjalidega nüansirikkust, kui soovid ühetoonilist värvipaletti ruumis, mitmekihilisemaks ja hubasemaid muuta. Valged seinad võivad väga hästi toetada valget linast kardinat, valgeid kootud patju või heegeldatud vaipa. Klaasvaasid, peeglid pakuvad ruumilisust ja valgusmänge.

Ära lähtu põhimõttest, et minimalistlik interjöör on saavutatav vaid äärmustesse laskudes. Kombineeri seda vastavalt oma sisetundele või liigu selles suunas järk-järgult!

Häid nõuandeid jagab populaarne raamat " Jaapani korrastuskunst" . Soovitan lugeda!!!

PS! Minimalistlikust ruumikujundusest on juttu ka minu kodukujunduskursusel. Kui sind huvitab see teema lähemalt, siis anna märku ja pane oma nimi järgmisel korral toimuvale kursusele juba aegsasti kirja! :-)

Pilt: https://www.sharonkingston.com