Uuesti sündinud Habitare

Uuesti sündinud Habitare

Veidi üle nädala on möödas kui Helsingist tagasi jõudsin ja on olnud parajalt aega , et kogu üritus enese jaoks läbi seedida. Lühidat kokkuvõtet on muidugi raske teha, sest olulisi pisiasju, mida võis märgata, oli palju. Sellegi poolest üritan välja tuua põgusa läbilõike Habitarel nähtust, mis mind ennast just kõige enam kõnetas.

Nii korraldajad ise kui ka külastajad ütlesid kui ühest suust, et sellist taset pole Habitare veel kunagi varem maailmale näidanud. Oli selge, et püstitatud on eesmärk tutvustada  Soome disaini ka laiemale avalikkusele väljaspool kodumaad. 

Esimeseks sammuks on mõistagi heade sõprussidemete ja kontaktide loomine.

Üheks messi läbivaks teemaks oli Jaapani  ning Soome ühisprojektide esitlemine. Seda nii disaini ,  tarbekunsti,  tehnolooga, toidukultuuri kui  materjalide osas.

Helsingis kõrvuti oma eeskujudega

 

Need, kes minu tegemisi Facebookis või Instagramis jälgivad, juba teavad, et mul oli suur au ja rõõm viibida eelmisel nädalal Habitare messil, kui üks viiest rahvusvahelisest blogijast. Olin seal koos Saksamaalt (algselt USA-st)  Holly Becker ´i blogi decor8 autoriga, Rootsist (Inglismaa päritoluga)  Niki Brantman blog myscandinavianhome autori, Taanist Mette  Jakobsen blogi monctercircus autori ning Stefan Nilsson Rootsist. 

011693b09fb35d39f6d2346dd61dd265b778e9caa9.jpg

On kirjeldamatu, milliseid emotsioone need neli päeva minus tekitasid isiklikus plaanis. Olles koos inimestega, kes on nii palju näinud, kogenud ja kirjutanud disaini valdkonnas, sain minagi palju targemaks. Meie igapäevased vestlused olid nii huvitavad, et ma peamiselt lihtsalt kuulasin suu ammuli peas. Milline on nende elustiil ja töö tegemise meetod, kuidas nad leiavad inspiratsiooni kirjutamiseks, kuidas nad laveerivad ajaga projektide, kirjutamise , kujundamise ja pereelu vahel. Üheks huvitavaks väiteks kujunes see, et meil nagu polekski õiget tööd, me loome selle endale ise. Kombineerides ja võttes maksimumi sellest, mis meid tõeliselt kõnetab.  Tundus, et ka nende elus on see tavaline , et kui küsitakse, mis tööd sa teed, siis peab loetlema vähemalt 5 erinevat töökohta.  

Meie võõrustajaks oli äärmiselt armas Annika Suomi, kes meid ainult poputas ja ringi tassis. Ühest põnevast kohast teise.  Pildil vasakult Mette, Niki ja Annika

Meie võõrustajaks oli äärmiselt armas Annika Suomi, kes meid ainult poputas ja ringi tassis. Ühest põnevast kohast teise.

Pildil vasakult Mette, Niki ja Annika

Nii Holly kui ka Niki on välja andnud mitmeid raamatuid, mis on ülemaailmselt populaarsed. Nikil just ilmub mõne päeva pärast raamat LAGOM, mille ma juba endale Amazonist tellisin.

Leidsime juhuslikult kohalikust raamatukauplusest Niki esimese raamatu. :-)

Leidsime juhuslikult kohalikust raamatukauplusest Niki esimese raamatu. :-)

 

Holly kinkis mulle oma viimase raamatu (ilmus just paar nädalat tagasi) DECORATE PARTY. Ma pole kindel, kas seda Eestis müüakse, aga huvi korral võib siit selle kindlasti soetada. Julgen soovitada! :-)

Holly kinkis meile kõigile oma äsjailmunud raamatu Decorate Party

Holly kinkis meile kõigile oma äsjailmunud raamatu Decorate Party

Mette, kellega me kõige rohkem sattusime koos olema, on täiesti erakordne naine. Alustades kunagi lihtsalt entusiasmist oma blogiga, on ta saavutanud ülima populaarsuse üle Euroopa. Ta teeb koostööd suurte ja tunnustatud sisustusajakirjadega nagu näiteks Elle Decoration. Nii lihtne ja armas naine, et see on vastupandamatu, kui ta lõpuks lennujaamas jumalaga jättes teatab, et Taanis on mind alati tema külalistetuba ootamas. 

Mete pildistas väga palju ja tema fotod on tõesti suurepärased. 

Mete pildistas väga palju ja tema fotod on tõesti suurepärased. 

Stefan, kelle elukutseks ongi suures plaanis disainimaailmas toimuva kajastamine, reisib tohutult ringi ja külastab praktiliselt kõiki sisustus- ning disainimesse maailmas. Kuulata, mis on hetkel olemas ja tulemas kaugemates paikades, oli lihtsalt nii huvitav, et see nõuaks minu poolt täiesti eraldi postitust. (Mille ma lähiajal kindlasti kirjutan ka)

Habitare messil kuulamas "Signal" väljapaneku kuraatorit. Vasakul Stefan

Habitare messil kuulamas "Signal" väljapaneku kuraatorit. Vasakul Stefan

Esimene päev anti meile suures osas Habitarega omal käel tutvumiseks, Teisel päeval pidime tegema kokkuvõtted ning esinema laval viiekesi. Tutvustasime oma lemmikuid, mis meile kõige enam olid silma jäänud ja tõime välja iseloomulikke jooni oma kodumaa sisearhitektuuris. Ehk siis ka võrdlusmomenti Soome disainiga.

 Holly esines peale seda veel 30 minutilise ettekandega oma eduloost blogijana ja andis kiirelt näpunäiteid, kuidas selles valdkonnas hästi läbi lüüa. Tegelikult korraldab ta ka selleteemalisi seminare ja kursuseid, millest mul nüüd on au osa võtta alates sellest esmaspäevast. Juhhuuu!!!

Nii et siis vaatame, kas ja kuidas minul see õnnestub.

IMG_0765.JPG

Igatahes mu vaesed kodused, kes mind on pidanud siin kannatama viimastel päevades, sest ma ainult jahun oma reisist ja uutest sõpradest. See kogemus on minu jaoks täiesti uus ja avab sootuks uued uksed. Kirjutame oma suhtlusgrupis siiani ja jagame mõtteid. Kui põnev on nõnda rahvusvahelise läbilõikena näha disaini nii sisustuses, moes, tarbekunstis, elustiilis, kirjapildi kui ka fotograafias. 

Soome disaini täis kaupluses TRE

Soome disaini täis kaupluses TRE

Ahjaa. See on ka nüüd mind täiesti vallutanud - kirg fotode kõpsimise osas. Mette, kes on väga andeks fotograaf julgustas mind ikka kaamerat kätte võtma ja lihtsalt harjutama. Pidavat olema hea silm ja kompositsioonitunnetus.

Õnneks olime kõik sellised pildistamisfanaatikud. Enne söömist ikka kaamera välja. Avastasin et see on ideaalne praktiseering kompositsiooni ja värvitaju harjutamiseks.

Õnneks olime kõik sellised pildistamisfanaatikud. Enne söömist ikka kaamera välja. Avastasin et see on ideaalne praktiseering kompositsiooni ja värvitaju harjutamiseks.

Olen selles osas nii kohutavalt kriitiline enese suhtes, et isegi valminud kujundustöid on talumatult raske pildistada. Lihtsalt pole kunagi tulemusega piisavalt rahul , et seda üles kusagile riputada. Nii et siis selles osas võtan ka ennast kätte. Helsingis klõpsutasin tohutul hulgal pilte ja Mette arvas, et mida rohkem teen, seda paremaks muutun. Nõnda ma siis katsetan ka oma blogis piltidega ehk veidi rohkem. Ootan väga sellele oma lugejate poolt tagasisidet! :-)

01618534734d29157e5fcd8ccdff5353fee0a2e7a2.jpg

Oeh! See on ehtne näide sellest, et küsi ja sulle antakse! Minu kauaaegne soov on olnud just kuidagi imekombel näha selles vallas edukate ja samal ajal imeliste inimeste elu lähemalt ja nüüd ma seda kindlasti ka nägin.

Loe ka mu järgmist postitust juba täpsemalt Habitare messist ning imelistest leidudest Helsingi südalinnas - restoranidest, mida külastada ja galeriidest, kuhu sisse hüpata!  :-) 

Palun jaga ja "laigi" kui see postitus sulle meeldis. Tagasiside on mulle nii oluline!  Aitäh! :-)

 

5 olulist asja, mida kardinaid valides silmas pidada

Kardinad täiendavad iga ruumi nii kujunduslikult kui ka funktsionaalselt. Need annavad ruumile juurde pehmust, kontrollivad valgust, varje ning loomulikult lisavad juurde stiili, värvi ning tekstuuri.

Ära kasutamaks kõiki neid nüansse täiel määral on kuus nippi, mida iga kardina valimise ja paigutamise juures peaks silmas pidama.

Ära koonerda kangaga - Kui kasutada kardinat ka ettetõmbamiseks , mitte vaid dekoratiivse külgkardinana, siis pea silmas, et ka ette tõmmatav kardina jääks mõnusalt volti. See tähendab, et vajad umbes kahekordselt rohkem kanga laiust, kui on akna tegelik laius.  Vastasel juhul jääb kardin ette tõmmatuna sirge ja kaotab poole oma dekoratiivsusest.

Allikas:Garant.nu

Allikas:Garant.nu

 

Anna kardinale ruumi ka külgedel maksimaalselt  - Ühest küljest lood nõnda visuaalselt efekti nagu oleks aken märksa laiem (ka siis kui kardinad on akna eest külgedele tõmmatud), kuid teisest küljest annad kangal võimaluse rohkem mõjule pääseda. Kardinapuu või siini valikult arvesta pikkuseks rohkem akna ava laius!

Kardinapuu paigalda võimalikult kõrgele - mida kõrgemal on kardinapuu, seda kõrgem näib ka aken.

Allikas: lilaliv.ch

Allikas: lilaliv.ch

Ära jäta kardinat akna ees liiga lühikeseks -  Kõige stiilsem on kardin jätta võimalikult pikaks. Et vältida tolmu kogunemist kardinavoltidesse, siis heaks tavaks on jätta 1,5 - 2 cm põranda pinnast kõrgemale. Juhul, kui akana ees on näiteks kirjutuslaud või mõni muu mööbliese, siis tasub pigem kaaluda roomakardina või ruloo paigaldamist enne, kui lühema kardina kasuks.

Vali sobiv kangas - Mõtle läbi, milline on kardina funktsioon. Lisaks stiilile peab kardin vastama nõuetele, mida on antud ruumil vaja täita. Kas aknakate peaks olema pimendav ja läbipaistmatu. Kas peaks olema ka võimalus varjata keskpäevast või õhtupäikest.  Stiili poolest peaks see sobituma ruumi ülejäänud konteksti - kasuta õhulist  puuvillast või linast kangast, kui soovid kerget ja õhulist üldmuljet. Raskemaid kangaid sellisel juhul, kui täiendamist vajab klassikaline stiil.

Allikas: budgetblinds.com

Allikas: budgetblinds.com

 

 

Avatud kodukontor

 
 

Tegelikult ma olen kunagi varem ka kirjutanud kodukontoritest ja sellest kuidas ma enda kirjutuslaua taga villastes sokkides sahistan, aga nüüd ma võtaks luubi alla pisut veidi teistsuguse lähenemise. 

Ma ei saa midagi parata, et viimase paari aasta jooksul minu sisemine vajadus avatuse, selguse ja teatud mõttes minimalismi järele üha kasvab. Seda on kindlasti tunda ka minu enda kodus. Jälle rändavad mingid kapikesed ja muu "nidri-nadri" keldrisse oma aega ootama.

Peale hiljutist kolimist on mul küll kõvasti ruumi rohkem, aga ikkagi hoian ruumi lagedana ja komplekteerin oma asju eriti suure hoolega. (Pikka maa on veel ausalt öeldes minna.)

Kodukontor ei eelda alati täiesti omaette ruumi. Hea, kui on ka lihtsalt nurgatagune osa ruumist, aga vot siin on mõtted, kuidas seda suisa elutuppa või magamistuppa integreerida. Ja muidugi rõhutan siinkohal, et eks iga töö iseloom on isesugune ja töötingimuste nõuded erinevad. Siin lihtsalt mõningad ideed,  mis mind ennast inspireerivad.

Allikas: keijserenco.nl

Allikas: keijserenco.nl

Allikas: Home Designing; keijserenco.nl

Allikas: Home Designing; keijserenco.nl

Üks nutikas viis on muuta kirjutuslaud  nö üheks tervikusk kõrgemal asetsevate riiulitega. Kõige lihtsam on seda lahendust kasutada seina niššis , kus saab nii riiulid kui ka kirjutuslaua kinnitada tagant kui ka külgedelt. Sellisel juhul ei pea nuputama välja mööbli kandekonstruktsiooni,  jalgu või muid lahendusi. Tulemus jääb puhas ja minimalistlik. 

Allikas: wooninspiratie.nu

Allikas: wooninspiratie.nu

Ülimisi riiuleid saab raamatute, kaustade või muude vahvate sisustusaksessuaaridega ilmestada. Siinkohal ei tasu lähtuda ainult praktilistest kaalutlustest. Esemeteks riiulitel võivad olla raamitud fotod, toataim vahvas potis, vaasid või dekoratiivsed karbid, kuhu on hea vajalikud kontoritarbed silma alt peita. Ole loominguline! 

Allikas: Home Designing

Allikas: Home Designing

Allikas: Artikkel Leibal.com

Allikas: Artikkel Leibal.com

Allikas: Metricon

Allikas: Metricon

Allikas: fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net

Allikas: fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net

Aktsendi andmiseks ruumis, võib viimistleda nö kirjutuslaua ala  eraldi värvi või materjaliga. Olgu see siis krohv, tapeet, värv või  spoonplaat, kombineerides värve ja materjale ning sidudes neid ülejäänud ruumikujundusega, on tulemus mõnusealt mitmekesine, kuid siiski mitte üldse kirju. 

Allikas: guillermoalvarez.tumblr.com

Allikas: guillermoalvarez.tumblr.com

See on üsna tüüpiline, et elutuppa või magamistuppa jääb ikka selline nurk, kuhu nagu midagi tarka panna ei oska peale raamaturiiuli või kapi. Tegelikult saab selle nurga aga täita vägagi otstarbekalt. 

Allikas: hotel-interior-design-565.blogspot.com

Allikas: hotel-interior-design-565.blogspot.com

Aknaluad töökohana, Allikas: Pinterest

Aknaluad töökohana, Allikas: Pinterest

Allikas: maddesigninterest.blogspot.co.uk

Allikas: maddesigninterest.blogspot.co.uk

Kodukontori võib aga ka sootuks silma alt peita. Täitsa silma alt ära. Hea nädalavahetusel uks enda järel sulgeda. :-) See on hea lahendus, kui on vaja kusagile mahutada printer ja muud tööks vajalikud atribuudid.

Allikas: homestolove.co.nz

Allikas: homestolove.co.nz

Allikas: Pinterest

Allikas: Pinterest

Allikas: artikkel www.archdaily.com

Allikas: artikkel www.archdaily.com

Allikas:  Intagram  

Allikas: Intagram 

Hea lahendust ruumi pooltamiseks näiteks lastetoas ; Allikas: Pinterest

Hea lahendust ruumi pooltamiseks näiteks lastetoas ; Allikas: Pinterest

Kirjutuslaua paiknemine on alati suureks küsimärgiks väikestes ruumides. Näiteks lastetubades. On keeruline määratleda, kas tegemist on siis magamistoa, mängutoa või õppimisalaga. Nii ühte teist kui kolmandat. Hoiab tohutult ruumi kokku, kui integreerida mööbel kohe alguses nii, et üks asi sulab teise sisse. Nõnda muutub üldilme vähem hektiliseks ja vähem silmale koormavaks ning vaba ruumi tekib olulisel määral juurde. 

Kohe alguses saab arvestada panipaikadega mis on ülimalt oluline!

Allikas: www.ombiaombia.wordpress.com

Allikas: www.ombiaombia.wordpress.com

Nii et üks mõnus, organiseeritud ja korras tööpesa, loob kindlasti parema tunde, et sinna taha istet võtta! :)